Otočné kladky pro vysoké zatížení od firmy Blickle

O několik kroků napřed  – v nosnostech i jízdních rychlostech  

Kladky lze obecně rozdělit do dvou skupin: otočné a pevné kladky. Otočné kladky zajišťují díky své vertikální otáčivosti manévrovatelnost strojů a zařízení. Otočná vidlice je přitom spojena přes otočný věnec s upevňovacím prvkem. Otočné kladky mohou být v případě potřeby opatřeny různými blokovacími systémy, je-li třeba zablokovat otáčení kola nebo otáčivý pohyb vidlice.

Rozlišují se následující brzdové systémy:

  • „Náběžné“ brzdové systémy (stop-top, rad-stop)
  • „Výběžné“ brzdové systémy (ručně ovládané rad-stop, stop-fix)
  • „Fixní“ brzdové systémy (ideal-stop, central-stop)

Také v případě typů uchycení lze podle použití zvolit optimální variantu. I když jsou otočné kladky pro oblast vysokého zatížení zpravidla opatřeny upevněním za základovou desku, ve zvláštních případech může mít smysl upevnění pomocí čepu nebo hřbetního otvoru.

Všechno je možné – standardní i speciální řešení

Otočné kladky se používají v nejrůznějších variantách také v oblasti vysokého zatížení. Nosnost otočných kladek pro vysoké zatížení dosahuje až 30 000 kg, průměr kola až 500 mm při maximální vestavné výšce 675 mm. Na přání zákazníka společnost Blickle zhotovuje také vhodná individuální speciální řešení, která se používají po celém světě. Malou ochutnávku již realizovaných speciálních řešení naleznete v sekci Success Stories.

Vedle použití v aplikacích s vysokými zátěžemi se otočné kladky pro vysoké zatížení používají také při vyšších rychlostech, a to až do 25 km/h. Ve srovnání s otočnými přístrojovými a transportními kladkami jsou obzvláště stabilně sestrojeny, aby byly schopny pohybovat někdy i velmi vysokými zátěžemi. Částečně se v této oblasti také uplatňují otočné kladky se dvěma kolečky, tzv. dvojité kladky. Typickými oblastmi použití jsou pozemní dopravníky, , montážní a přepravní systémy nebo zařízení v interiéru i exteriéru nejrůznějšího provedení.

Veškeré kladky a kola pro vysoké zatížení od společnosti Blickle se testují podle zkušebních podmínek příslušných předpisů DIN – při 4 km/h podle DIN EN 12532, při vyšších rychlostech podle DIN EN 12533.

Otočná konzola – stabilní konstrukce

Vzhledem k různým oblastem použití a rozličným požadavkům na otočné kladky pro vysoké zatížení existují odlišné série konzol, které se liší svou konstrukcí a vlastnostmi. Zde najdete přehled jednotlivých sérií otočných konzol v oblasti vysokého zatížení:

Série Popis Konzola Zvláštnosti Podmínky použití
LK  Série LK: 
Otočná konzola z ocelového plechu, těžké provedení , se základovou deskou na přišroubování (série LKR s hřbetním otvorem)
Pro Ø kola: 65–200 mm
Nosnost do 600 kg
Silné, lisované díly z ocelového plechu, dvouřadé uložení kuliček v otočném věnci, se stabilním středovým čepem (Ø kola 125 × 50–200 mm)

Vysoká životnost a lehký chod díky speciálnímu dynamickému nýtování Blickle otočného věnce. K dispozici také jako teplotně odolné a nerezové verze.

  • série LIK: teplotně odolná
  • série LKX: nerezová
  • série LIKX: teplotně odolná a nerezová
Ruční provoz v interiéru.
LUH
Série LUH:
Otočná konzola z ocelového plechu, uzavřené provedení pro vysoké zatížení, se základovou deskou na přišroubování
Pro Ø kola: 125–200 mm
Nosnost do 1 000 kg
Silné, lisované díly z ocelového plechu, čtyřbodové uložení kuliček v otočném věnci, kalené ložiskové šálky Optimální absorpce vertikálních a horizontálních sil díky čtyřbodovému uložení v otočném věnci. Vysoká odolnost proti nárazům a rázům. Lehký chod díky speciálnímu dynamickému nýtování Blickle otočného věnce. Vysoká životnost. Ruční provoz v interiéru a exteriéru. Vhodné zejména pro prašná, špinavá prostředí.
LH
Série LH:
Otočná konzola z ocelového plechu, provedení pro vysoké zatížení, se základovou deskou na přišroubování (série LHZ s čepem / série LHD – dvojitá otočná konzola)
Pro Ø kola: 65–250 mm
Nosnost do 900 kg
Silné, lisované díly z ocelového plechu, těžká vidlice a základová deska na přišroubování, dvojité kuličkové ložisko v otočném věnci, čtyři kalené ložiskové šálky, velice stabilní středový čep

Odolné proti nárazům a rázům, minimální opotřebení při vysokém zatížení.

K dispozici také odpružená verze (série LHF).
Vhodné pro vyšší rychlosti ve spojení s překážkami. Zejména do interiéru.
LO

Série LO:
Otočná konzola ze svařované oceli pro vysoké zatížení, se základovou deskou na přišroubování
(série LOD – dvojitá otočná konzola)
Pro Ø kola: 125–250 mm
Nosnost do 1 200 kg

Solidní ocelová svařovaná konstrukce, dvojité kuličkové ložisko v otočném věnci, čtyři kalené ložiskové šálky, s mazničkou, s navařeným, velice stabilním středovým čepem K dispozici také v teplotně odolné verzi (série LIO). Mimořádně odolné vůči nárazům a rázům. Vhodné pro vyšší rychlosti ve spojení s překážkami. Zejména do interiéru.
LS
Série LS:
Otočná konzola ze svařované oceli pro vysoké zatížení, provedení otočného věnce pro vysoké zatížení, se základovou deskou na přišroubování
(série LSD – dvojitá otočná konzola)
Pro Ø kola: 80–620 mm
Nosnost do 20 000 kg
Obzvláště robustní ocelová svařovaná konstrukce, axiálně-radiální kuličkové ložisko DIN 711 a kuželíkové ložisko DIN 720 v otočném věnci, s mazničkou, s navařeným, velice stabilním středovým čepem

Vhodné pro použití do rychlosti 25 km/h. Odolné vůči nárazům a rázům. K dispozici také jako odpružené verze.

  • série LSFN: s ocelovou pružinou
  • série LSFE: s pružicím prvkem z elastomeru
Vhodné pro vyšší rychlosti ve spojení s překážkami. Zejména do interiéru.
LPFE
Série LPFE:
Otočná konzola pro vysoké zatížení s polyuretanovými kotoučovými pružinami, se základovou deskou na přišroubování
Pro Ø kola: 100–150 mm
Nosnost do 500 kg
Solidní ocelová konstrukce, masivní výkovek, utěsněná kuželíková ložiska v otočném věnci, promazaná mazivem s dlouhodobou účinností Vynikající pružicí a tlumicí vlastnosti díky patentované konstrukci s použitím kotoučových pružin. Vhodné pro vyšší rychlosti ve spojení s překážkami. Zejména do interiéru.

Pro jakýkoliv účel použití – vhodná otočná kladka pro vysoké zatížení

Výše popsané otočné konzoly lze kombinovat téměř s jakýmikoli koly pro vysoké zatížení. I zde platí, že kola vyhovují v závislosti na běhounu různým oblastem použití.

Polyuretanová kola bodují například díky své vysoké odolnosti proti proříznutí a dalšímu trhání, nízkému valivému odporu, vysoké dynamické zatížitelnosti a velmi vysoké šetrnosti k jízdnímu povrchu. Podle sérií rozlišujeme mezi Blickle Extrathane, Blickle Besthane, Blickle Besthane Soft a Blickle Softhane, které mimo jiné vykazují různé stupně tvrdosti Shore.

Otočné kladky pro vysoké zatížení s koly z litého polyamidu nebo polyamidu jsou naopak mimořádně pevné a mají obzvláště vysokou nosnost. Hodí se zejména pro hladké povrchy, kde přesvědčí lehkým chodem a velmi nízkým valivým a smykovým odporem. Díky LSSD-GSPO 500K lze dosáhnout například nosnosti 30 000 kg. K tomuto účelu se používá čtyřbodové otočné ložisko, které je obvykle instalováno v mini-rypadlech.

Jako alternativa otočných kladek pro vysoké zatížení s pneumatikami s duší se nabízejí kladky pro vysoké zatížení s elastickými nebo super elastickými celogumovými obručemi a ocelovým ráfkem. Tyto série pro vysoké zatížení zaručují oproti pneumatikám s duší odolnost proti propíchnutí, bezúdržbovost za normálních podmínek použití a dobrou stabilitu při současném zachování přesného řízení.

V případě, že je zapotřebí opravdu vysokých nosností, je vhodné vybírat z kladek pro vysoké zatížení s koly z plné oceli. Zde nepředstavuje žádný problém zatížení na kladku až do 15 000 kg. Hledáte-li naopak otočné kladky pro použití při vysokých teplotách, nabízí společnost Blickle v oblasti vysokého zatížení varianty s koly z šedé litiny. Tyto lze používat až do okolních teplot 270 °C.

Díky různým mechanismům, jako je patentovaná konstrukce kotoučové pružiny, robustní kyvná konstrukce s ocelovou pružinou nebo vestavěný elastomerový pružicí prvek, vás přesvědčí odpružené otočné kladky pro vysoké zatížení vhodnými pružicími a tlumicími vlastnostmi pro konkrétní použití. Tím je zajištěno, že citlivý náklad i přes nerovnosti povrchu bezpečně dorazí do místa svého určení.

Pro doplnění tohoto výčtu je třeba ještě zmínit „malé velké“, tzv. „otočné mini-kladky pro vysoké zatížení“. Co do nosnosti se sice zdaleka nevyrovnají dosud popsaným sériím kol, nicméně svou velikostí 35 až 65 mm průměru kola a celkovou výškou od 52 do 90 mm lze jejich nosnost až do 350 kg považovat za úctyhodnou. Kompaktní kladky v sobě spojují malou vestavnou výšku s vysokou nosností. U dvojitých otočných kladek lze nosnost dokonce více než zdvojnásobit. Přehled kompaktních kladek najdete v našem online katalogu.

Níže naleznete shrnující přehled kladek pro vysoké zatížení spolu s různými typy kol a jejich produktově specifickými vlastnostmi:

Ztratili jste v té rozmanitosti přehled o různých otočných kladkách pro vysoké zatížení? Pak vám možná pomůže vyhledávač výrobků Blickle. Lze v něm filtrovat dle specifických vlastností pro daný výrobek, čímž zúžíte velikost výběru na pouhých několik relevantních výrobků. V ostatních případech vám s výběrem výrobku po telefonu rád pomůže náš vyškolený pracovník.