Malé komponenty schopné pohnout velkými věcmi

Vodicí rolny Blickle pro přepravní a třídicí zařízení

Přepravní a třídicí zařízení – kupříkladu v logistických centrech či na letištích – musí plnit těžký úkol: Požadují se od nich stále vyšší rychlosti i zatížení, zároveň provozovatelé očekávají spolehlivou funkci s co nejmenšími prostoji. Pro tyto aplikace nabízí společnost Blickle široký sortiment vodicích rolen, které svou vysokou kvalitou a vynikajícími mechanickými vlastnostmi splňují i ty nejpřísnější požadavky.

Kurýrní, expresní a balíkový průmysl (CEP/KEP) narůstá rychlým tempem. Do značné míry je to způsobeno prosperujícím internetovým obchodem, který má zá následek nárůst počtu objednávek. Zároveň však zákazníci očekávají stále rychlejší dodací lhůty, často dokonce ve stejný den. Tím se zvyšují požadavky na poskytovatele služeb CEP a spolu s tím i na přepravní a třídicí zařízení v jejich obrovských logistických centrech.

Podobný trend lze pozorovat například na mezinárodních letištích: Ta dosahují stále gigantičtějších rozměrů a musí se vypořádat s neustále rostoucím počtem cestujících. Každý cestující samozřejmě požaduje rychlou a bezchybnou přepravu svých zavazadel do správného letadla nebo výdejního terminálu. Takže i přepravní a třídicí technika stojí před obtížným úkolem, který lze splnit pouze pomocí špičkových high-tech systémů.

Specializace až do posledního detailu

Z tohoto důvodu jsou moderní přepravní a třídicí zařízení vysoce specializovaná a přizpůsobena konkrétnímu účelu použití až do nejmenších detailů. Začíná to již samotným výběrem vhodných vodicích rolen. Malé komponenty zajišťují požadovaný pohyb ve všech přepravních zařízeních – ať už jde o logistická centra, letiště, zpracovatelský průmysl nebo těžbu. Odborníci rozlišují dva typy: jedním jsou vodicí kola, která jsou připevněna ke komponentám nebo součástem a vedou je po určité pojezdové dráze. Kontakty mezi kolem a pojezdem jsou zpravidla krátké, zato časté. Druhou variantou jsou pojezdová kola, která trvale absorbují určité rovnoměrné zatížení – například u pásových dopravníků na zavazadla nebo balíky.

„Požadavky na tyto kladky jsou stejně rozmanité jako oblasti jejich použití,“ vysvětluje Maximilian Hoffmann, produktový manažer u společnosti Blickle, specialisty na kola a kladky. „Nejenže jsou vystaveny extrémně odlišným zatížením v závislosti na dané aplikaci, ale také vnější vlivy se mohou značně lišit. Například u zavazadlového třídicího zařízení na letišti panují zcela jiné podmínky, než v přepravním zařízení na sypké materiály v povrchovém dole.“

Kvalita nebo nákladová optimalizace

Z tohoto důvodu vyvinula společnost Blickle rozsáhlý sortiment vodicích rolen, které jsou dokonale uzpůsobeny danému účelu použití. Jsou k dispozici v různých velikostech, materiálovém provedení a nosnostech. Pro vysoké rychlosti a zátěže se doporučují vysoce kvalitní řešení s diskem kola z oceli či polyamidu, jaký najdete třeba v sériích FTH a FSTH. Kladky mají běhouny z všestranného polyuretanového elastomeru Blickle Extrathane®. Vyznačují se následujícími vlastnostmi:

  • tichý chod
  • nízký valivý odpor
  • šetrnost vůči jízdnímu povrchu
  • provedení nezanechávající stopy
  • velmi odolné vůči otěru

Série FPOB disponuje běhounem z dynamicky obzvláště zatížitelného polyuretanového elastomeru Blickle Besthane® s velice nízkým valivým odporem. Je navržena pro aplikace s nepříznivými podmínkami okolního prostředí a je odolná mj. vůči hydrolýze. To znamená, že na rozdíl od jiných materiálů nemá pravidelný kontakt s vlhkostí za následek rychlejší opotřebení. Polyamidový disk kola je na rozdíl od disků kol z oceli či hliníku odolný vůči korozi. Díky tomu je tato vodící rolna zvláště vhodná do venkovního použití.

Pokud se při výběru vodicích rolen naopak zaměříme spíše na nákladovou efektivitu, nabízí společnost Blickle různá nákladově optimalizovaná řešení, kupříkladu sérii FPO. Ta přesvědčí vysokou nosností, chemickou odolností a všestrannou použitelností. Běhoun sestává z pevného polyamidu s lehkým chodem. Díky sérii FPTH má společnost Blickle ve svém sortimentu kola a kladky s termoplastickým polyuretanovým běhounem. Ty přesvědčí zejména nízkou hlučností a odolností vůči hydrolýze, což je činí ideálními při venkovním použití.

Kladky Vulkollan® nově v nabídce

V sortimentu Blickle se nachází zcela nová série FSVU s běhounem z materiálu Vulkollan. Mezi výhody tohoto materiálu patří nízký valivý odpor, vysoká dynamická zatížitelnost a tichý chod. Kola a kladky jsou navíc bezestopé a šetří jízdní povrch a jsou vhodné pro vysoké rychlosti a nosnosti i k přejíždění prahů. V případech, kdy standardní sortiment výrobků nestačí, specializuje se společnost Blickle na zhotovování speciálních řešení.