Velmi potichu ke snížení hluku

Kola a kladky od společnosti Blickle výrazně snižují emise hluku

Příliš mnoho hluku škodí zdraví – to platí rovněž na pracovišti. Příliš vysoké emise hluku poškozují sluch i vegetativní nervový systém. Přitom existuje celá řada opatření, která mohou pomoci, například používání tichých kol a kladek u přepravních vozíků v průmyslovém a živnostenském provozu. Pro tyto účely nabízíme velké množství variant se speciálními běhouny.

„Právo na život a tělesnou nedotknutelnost zaručené v Ústavě Spolkové republiky platí bez omezení v každé situaci – a tudíž i pro všechny zaměstnance při výkonu jejich povolání,“ deklaruje Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA). A přesto vypadá praxe jinak: Podle zprávy „Bezpečnost a ochrana zdraví při práci“ Spolkového ministerstva práce a sociálních věcí bylo v roce 2017 v Německu hlášeno přibližně 13 000 případů nedoslýchavosti způsobené nadměrným hlukem. 6 849 z nich bylo uznáno jako nemoc z povolání.

Podle Spolkového úřadu pro životní prostředí je nutné pro snížení hlučnosti učinit nejrůznější opatření. Patří sem mimo jiné „technická opatření prováděná přímo u zdroje a tišší způsoby provozu“. Posledního jmenovaného lze dosáhnout pomocí řešení, která na první pohled s tématem snížení hlučnosti přímo nesouvisí, tedy například používáním kol a kladek s mimořádně tichými běhouny u přepravních vozíků. „Často se používají hlučná kola s tvrdými běhouny, protože se uživatel domnívá, že měkké běhouny mají nižší nosnost a vyšší valivý odpor,“ říká Matthias Hellstern, manažer produktů společnosti Blickle. Že tomu tak není, dokládají speciální materiály, které má společnost ve svém portfoliu a které se již osvědčily v mnoha oblastech použití. „Kola a kladky jsou často podceňovány. Ale jsou to ony, které zásadně ovlivňují emise hluku při přepravě zboží,“ dodává Matthias Hellstern. V závislosti na vozíku a na přepravovaném zboží se hluk způsobovaný koly ještě mnohonásobně zvýší.

Mimořádně měkký povrch

Pro oblasti použití, které vyžadují vysoký komfort jízdy, dobré tlumení přepravovaného zboží a výrazné snížení hlučnosti, se nejlépe hodí nová série z měkké gumy Blickle „SoftMotion“. Díky speciálním běhounům z vysoce kvalitní elastické plné gumy jedou kola po podlaze měkce a tiše, například při použití u servírovacích vozíků nebo při přepravě zboží citlivého na nárazy. Silné běhouny z vysoce kvalitní elastické plné gumy se speciálně upravenou konturou v kombinaci s tvrdostí běhounů 55 Shore A zajišťují nízký valivý odpor a klidný chod. Velmi vysoký komfort jízdy a tichý chod zajišťuje také série ALBS. Díky mimořádně silnému běhounu a zaoblené pojezdové ploše s běhounem z materiálu Blickle Besthane® Soft mohou zaměstnanci pohybovat přepravními vozíky snadno a tiše. Kola série ALBS se při dynamickém zatížení téměř nezahřívají a jsou mimořádně vhodná pro používání při vysokých rychlostech.
Další informace o materiálu Besthane® Soft

Vhodné rovněž do citlivého prostředí

V potravinářské a hygienické oblasti se často používají tvrdá kolečka s odpovídající vysokou hlučností. Proto jsme vyvinuli série kol POTHS a POBS. S těmito dvěma sériemi kol lze přepravovat těžké náklady i v citlivých hygienických oblastech se ztlumenou hlučností a s mimořádně vysokým komfortem jízdy.

Série kol Blickle POTHS je tvořena těžkým a stabilním polyamidovým diskem kola a běhounem z termoplastického polyuretanu. Přitom se jedná o měkký běhoun s tvrdostí 80 Shore A, který vedle nízkého valivého odporu rovněž vykazuje dobré tlumicí vlastnosti. To snižuje hlučnost při přepravě a umožňuje příjemný chod bez vibrací. Pevné nedělitelné spojení materiálu mezi běhounem a diskem kola zajišťuje vysokou nosnost a velký potenciál propružení. Kola POTHS jsou šetrná k jízdnímu povrchu a bezestopá.

Jako na prémiové řešení v hygienické oblasti vsadila společnost Blickle na sérii kol POBS. Tato série se vyznačuje obzvláště silným běhounem vyrobeným z měkkého, reakčně nalitého prémiového polyuretanu Blickle Besthane® Soft, který je odléván přímo na polyamidový disk kola. Díky tomu lze i v citlivém prostředí dosahovat velmi nízkých valivých odporů, tichého chodu šetrného k jízdnímu povrchu a rovněž vysokého komfortu jízdy. Tato kola jsou navíc odolná vůči hydrolýze a korozi a vykazují mimořádně vysokou chemickou odolnost vůči mnoha agresivním látkám.

Tiše po dlažebních kostkách

Kola s tichým chodem se již osvědčila v mnoha případech – jako například v tradičním německém pekařství. Scénář: Každé ráno již ve 4:30 přepravují zaměstnanci pobočky v centru města vozíky s nádobím po kamenné dlažbě, a způsobují tak značný hluk. S cílem snížit emise hluku se na nás obrátilo vedení společnosti s žádostí najít alternativu pro doposud používaná přístrojová kola s uchycením pomocí rozpěrného čepu.
Přejít k části Úspěšný projekt

Jasné výhody pro výrobce skla

Úspěch jsme zaznamenali rovněž u největšího světového výrobce skla se sídlem ve Francii. Tato skupina vyrábí denně více než 4,3 milionu vysoce kvalitních křišťálových a skleněných výrobků v pěti závodech po celém světě. Používá se přitom celkem 250 nakládacích plošin na kolečkách, které zajišťují přesun výrobků od výstupu z pecí k nejrůznějším skladovacím místům, k finálnímu zpracování nebo k expedici a pravidelně přepraví až 1,5 tuny zboží. Jízda je však plná překážek: V některých místech se na podlaze nachází rozbité sklo nebo zbytky plastových fólií. V důsledku vzniku různých třecích bodů mezi pojízdnými plošinami a zbytky fólií, které se často namotávají na osy kol, vzniká velký hluk. Navíc měl zákazník velké problémy s rozbíjením skla, protože výrobky do sebe při přepravě narážely nebo padaly. Při svém hledání vhodné alternativy se Francouzi nakonec obrátili na nás.

Jedním z důležitých požadavků bylo zachování vestavné výšky přepravních jednotek. Za tímto účelem byla konstrukce vozíků mírně upravena a bylo doporučeno použití odpružených kladek pro vysoké zatížení. Elastické celogumové obruče v kvalitě pro lehký chod „Blickle EasyRoll“ v kombinaci s mimořádně robustní odpruženou konstrukcí série LSFN zvládly úkoly výrobce skla bez nejmenších problémů. Kladky pro vysoké zatížení účinně tlumí nárazy a výrazně snižují zatížení hlukem. Přídavný protivláknový kryt zabraňuje tomu, aby se povalující se zbytky fólií namotávaly na osy kol a blokovaly je.